Katwijk: Vogeltrek


Verslag 19 oktober 2014
Om 8.00 vertrekken we uit Hazerswoude naar De Bult in Katwijk, een voormalige vuilnishoop, waarvan een stuk natuur gemaakt is. Bij de grote parkeerplaats rechts van het Oude Rijnkanaal, dat in zee uitmondt, gaan we het kronkelpad op naast en achterlangs de manege en lopen tussen bottelrozenstruiken. Puttertjes, groenlingen en heggenmussen zien we af- en aanvliegen om van dat lekkers te smullen. Waarschijnlijk trekvogels, die nog even komen bijtanken.

Het weer is zonnig én heiig en het is haast windstil, zuidenwind. Niet ideaal weer om trekvogels te kunnen zien, laagvliegend over en langs de Bult, legt de Katwijkse vogeldeskundige uit, die al vroeger aanwezig was op de Bult en juist weer naar huis gaat. Ook Frans Verburgt, onze oud-redacteur van de Braakbal kijkt wat meewarig naar ons. Er staat te weinig wind, de windrichting is niet gunstig en wat er vliegt, vliegt te hoog om goed te kunnen herkennen en beluisteren.

Drie velduilen zijn op de grond waargenomen, dus die kunnen nog in de buurt zijn. Met een kopje zwarte koffie kunnen we deze informatie afkopen, tja, voor koffie met melk lopen ze weg.

Ondertussen vliegen er nog kleine exemplaren over, echter van zuid naar noord. Misschien blijven die ook nog even in dit bessenrijke gebiedje ter voorbereiding op de grote trek zuidwaarts. Tom hoort opeens het geluid van een overvliegende leeuwerik, knap werk!

We dalen af naar het eerste veld, omringd door duinen. Tegelijkertijd verschijnt er een fris en fruitig gekleurd clubje lopers, dat midden op het veldje stilhoudt en start met de eerste ochtendrek- en strekoefeningen. De velduilen zullen we voorlopig wel niet zien….. Maar het leuke is, dat de ware duinvogel zich geen bes laat ontnemen door 2 groepen duintoeristen!

Tot ons geluk kunnen wij met onze verrekijkers en dankbaar meekijkend met de dappere sjouwers van de betere kijkapparatuur, een tapuit bestuderen. Vanaf zijn uitkijkpost boven in een struikje, links onder de gele brem op de duinheuvel, duikt hij in het struikgewas, daar volgen we hem, zien hem fanatiek aan de struik trekken en even later weer opduiken op een volgende uitkijkpost. Hij negeert ons straal. Ver-derop zijn ook weer een heggenmus en puttertje actief in de weer in de lage struiken.

We lopen door naar het strand, waar we verrast worden door een poëtisch plaatje, 3 zwanen liggen genoeglijk dicht aaneen te drijven op het licht kabbelende water, tegen de achtergrond van een nog heiige lucht op zee, alsof ze hier thuis horen!

Op het strand passeren we weer zo’n fris en fruitig groepje, dat op dat moment doodstil, als een groepje krabben, op de rug bij elkaar in het zand liggen. Pierre wijst enthousiast, als een ervaren “natuurvorser” en bewust bewegende oudere, op de kramphouding waarin ze liggen, benoemt deskundig het bijzonder technisch rugstandje. De gidskrab kan niets anders dan met zijn ogen rollen. Wij buigen ons over dit tafereeltje heen, om de details van deze strandvondst nader te bekijken. Zijn ogen blijven rollen.. Zo zie je nog eens wat, tussen de scheermessen, roze schelpjes en rennende drieteenstrandlopers (uit”hoog-arctische” gebieden), nu genietend van ons na zomerende weer en Katwijks strand! Ook een kluitje jonge meeuwen houdt ons bezig, het stormmeeuwjong, wat groter dan de mantelmeeuw..etc.

Ondertussen nemen al verschillende autogroepjes afscheid en kiezen hun eigen pad of strandtent. En dat levert uiteindelijk toch nog een mooie soortenlijst op, inclusief de Velduil-observatie van Loes! Ludy Popta


Georganiseerd door
VWG


Meer informatie bij