Start
»
Activiteitenkalender
»
Activiteiten per maand
»
Bekijk activiteit
Vogelcursus: Excursie - Oostvaardersplassen
Oostvaardersplassen met eigen auto's
Verslag 9 mei 2026
De laatste excursie van deze Vogelcursus is naar de Oostvaardersplassen. Plan was om intensief te carpoolen. Ik wilde niet met iemand meerijden, want van 7.00 tot 15.00 vogels kijken dat leek me toch echt te lang. Een werkdag ! Ik wou eerder weg kunnen.
Bert had ons vooraf gewaarschuwd dat het verraderlijk koud kan zijn bij de Oostvaardersplassen. Open vlaktes, wind over het water, vroeg in de ochtend stilstaan met een verrekijker…. En de meeste van ons nemen Bert zo serieus dat ze toch inderdaad handschoenen hadden meegenomen, ook al was de weersverwachting 19 graden + zon…
Dat dit een vogelgebied is geloofden we al snel met uitkijkpunten met namen als: De Zeearend (grote observatiehut / uitkijkpunt), De Roerdomp (uitkijktoren), De Schollevaar (observatiepost), De Kluut (vogelkijkhut), De Poelruiter (vogelkijkhut), De Kuifeend (uitkijkpunt aan de Oostvaardersdijk).
Weer een mooie variatie aan vogels gezien en gehoord ! Als we twijfelen of we de Snor horen of de Sprinkhaanzanger, dan vragen we Lex er even bij. Hoort hij de vogel, dan is het de Snor. Hoort hij de vogel niet, dan is het de Sprinkhaanzanger: dat zijn te hoge noten, die kan Lex niet meer horen.
We zien in de verte een bomenrij dode bomen. Ronald legt uit dat hier een kolonie Aalscholvers zit. Hun poep is zulke zure shit, dat de bomen ervan doodgaan en dit maakt het landschap meer “open”.
We zien de Koekoek met z’n afhangende staart. De Rietzanger met zijn typerende witte oogstreepje. En Ed, onze spotter van de dag, ziet een Blauwborst! De Zwartkop en de Tuinfluiter, die je qua zang erg lastig uit elkaar kunt houden. De Cetti’s zanger (wat een intrigerende naam!), Kievit, Koekoek, Zilverreiger en Lepelaar.
Bij uitkijkpunt De Grauwe Gans: mooi zicht op een meer met prachtige Tafeleenden. En in de verte een Zeearend in een boom! Een voor ons onbekende man zegt op rustige toon: “kijk, een Siberische Taling”. Dat klinkt best zeldzaam…. Hij wijst, totdat hij zegt dat de Taling wegvliegt. Ik mag een foto maken van het schermpje op zijn fototoestel, waarbij zijn vrouw serieus zegt: “Het is voor jou nu geen officiële waarneming…”
Rond 12 uur komen we bij het Buitencentrum Oostvaardersplassen. Mooi ingericht met veeeel vogelinformatie. We worden getrakteerd op koffie/thee met appeltaart. Daarna nog een laatste rondje buiten.
Het is inmiddels tegen half 3. Geen moment is het bij me opgekomen om eerder af te haken: ik had best kunnen carpoolen…. We hebben Lex, Margot, Ronald, Charelle en Bert bedankt. Wat een kennis hebben ze en hoe heerlijk om daar gebruik van te mogen maken! En net zo belangrijk, lieve, gezellige mensen! En ook de grote groep cursisten. Het ging allemaal zo makkelijk onderling. In het begin viel me vooral op dat er niemand was met een lekker rood nagellakje, nepwimpers waren er ook niet en Rolexen heb ik ook niet gespot. Wel veel natuurlijk grijs en groengrijze kleding. Maar toen ik verder keek dan deze oppervlakkige eerste indruk, zag ik enthousiaste, veelal lieve en goedlachse mensen, waar ik een heerlijke tijd mee heb gehad. Ik weet nog niet waar ik blijer mee ben, de vogel van de Blauwborst of de mensen van onze cursusgroep 😊.
Jet
Waarnemingen
1. Aalscholver
2. Bergeend
3. Blauwborst
4. Blauwe Reiger
5. Boerenzwaluw
6. Boomkruiper
7. Brandgans
8. Bruine Kiekendief
9. Buizerd
10. Cetti’s zanger
11. Dodaars
12. Ekster
13. Fitis
14. Fuut
15. Gele Kwikstaart
16. Gierzwaluw
17. Goudhaan
18. Goudvink
19. Grasmus
20. Grauwe Gans
21. Groenling
22. Grote Bonte Specht
23. Grote Canadese Gans
24. Grote Zilverreiger
25. Heggemus
26. Houtduif
27. Huismus
28. Huiszwaluw
29. Kauw
30. Kievit
31. Kleine Karekiet
32. Kleine Mantelmeeuw
33. Kleine Zilverreiger
34. Kluut
35. Kneu
36. Knobbelzwaan
37. Koekoek
38. Kokmeeuw
39. Koolmees
40. Krakeend
41. Kuifeend
42. Lepelaar
43. Meerkoet
44. Merel
45. Nachtegaal
46. Nijlgans
47. Oeverloper
48. Pijlstaart
49. Pimpelmees
50. Putter
51. Rietgors
52. Rietzanger
53. Scholekster
54. Siberische Taling
55. Slobeend
56. Smient
57. Snor
58. Staartmees
59. Tafeleend
60. Tapuit
61. Tjiftjaf
62. Tuinfluiter
63. Tureluur
64. Vink
65. Visdief
66. Waterhoen
67. Wilde Eend
68. Winterkoning
69. Wintertaling
70. Witte Kwikstaart
71. Zanglijster
72. Zeearend
73. Zilvermeeuw
74. Zwarte Kraai
75. Zwartkop
Georganiseerd door
VWG
Meer informatie bij
Cursus coördinatie:
Silhouetten
Kijkschem
Kijkers in het riet
Gids en cursisten